Απάντηση στο αρχείο γραμμάτων

Θέμα: Αγχος - Κρισεις Πανικου - Καταθληψη και Ομοιπαθητικη.sos

Το ερώτημα έχει υποβληθεί Κυριακή, 18 Ιανουαρίου 2009

Πρωτα να συγχαρω ολους εδω μεσα για τον αγωνα και την βοηθεια τους...
Θελω να ρωτησω ...
Εκανα υποτροποπη μετα απο εναμιση χρονο ...
Ειχα πολλα πολλα νευρα...πολλες στενοχωριες
( οικογενειακων φυσεως) για σειρα ετων ...και στο τελος με επιασαν ψυχοσωματικα...
Ζητησα την βοηθεια του γιατρου...
Ο Οποιος μου Εδωσε το Ζολοφτ προοδευτικα οπως ολοι ξερουν... Μετα μου εβγαλε συμπτωματα ...
και κυριως μου γιγαντωσε το αγχος και την δυσπνοια
και μου συνεβει για πρωτη και τελευταια φορα κριση πανικου ....
Τα πηρα 14 μηνες ......Προσπαθησα αρκετα ...
και ενιωθα στο τελος καλα και οτι ξευφυγα απο αυτο το μαρτυριο ..
Δεν σκεφτηκα και δεν ειχα στο μυαλο μου οτι θα το ξαναπαθω...
Ετσι λοιπον μετα απο διακοπη ενως χρονου μου επεσαν πολλα προβληματα μαζι (δεν πλατιαζω) ...και με επιασε παλι.... Το πολεμησα πολυ κυριως για ενα μηνα...και αλλα γινοταν χειροτερο ..
Ειχα (απο στενοχωρια κυριως συναισθηματικης φυσεως)..
πολυ σφυξιμο και δυσπνοια ...
Και στον μηνα επανω πηγα σε εναν ομοιπαθητικο ..
Αυτος μου εδωσε ignatia...(Παρασκευάζεται από τους καρπούς του φυτού Strychnos ignatia, γνωστό και σαν St Ignatius bean (ψευδότρυχος ο ιγνάτιος) το οποίο περιέχει στρυχνίνη και επηρεάζει το νευρικό σύστημα. Συνδέεται με θλίψη (συνήθως ρομαντικής φύσεως, πχ χωρισμός), ή συναισθηματικές διαταραχές. Συχνότατα υπάρχουν έντονοι αναστεναγμοί, κόμπος στο λαιμό, πλάκωμα στο στήθος.)
Το πηρα για δυο μηνες...και περασα βεβαια πολυ πολυ δυσκολα τον πρωτο μηνα...και τον δευτερο
(τον δευτερο με χαναχ) και πηγα και μου το σταματησε.......
Ενιωθα μουδιασματα στα χερια....πονο και πιεση στο στηθος ... αυπνια...(μειωνοντας το ζαναχ...μισο την ημερα..)κ.λ.π
Επισης δυο μερες την εβδομαδα ειχα πονοκεφαλο αριστερα στο κεφαλι ...ατονια....και πολυ μιωμενη ορεξη και διαθεση ... Αυτο για δυο μηνες..
σκεφτηκα να συνεχισω με ενα κλασικο φαρμακο ....
Πρεπει να το κανω αυτο ...?
Οι αντοχες μου με αφινουν..... οι ψυχικες κυριως ....εχω κουραστει εδω και τρεις ..... μηνες...
Θελω σας παρακαλω ...Εσεις που ειστε πιο ειδικοι, να μου πητε εαν πρεπει να παρω Zoloft παλι...
ή καποιο αλλο φαρμακο ...και για το τι θα πρεπει να περιμενω απο εδω και περα.
Το Ζολοφτ με ειχε ζωρισει πολυ ....και αργησε αρκετα..
Οι εμπιριες μου ειναι τραυματικες οπως καταλαβαινετε..
Αν μπορητε να ειστε αναλυτικοι ...και να μου απαντησετε.... γρηγορα (κατανοόντας την κατασταση μου και την ψυχολογια μου)..
Ευχαριστω για ολα...

Απάντηση από το DepNet

Η απάντηση δημοσιεύθηκε στο DepNet Τρίτη, 3 Φεβρουαρίου 2009

Πολλές φορές κατά την έναρξη της θεραπείας με αντικαταθλιπτικά φάρμακα παρουσιάζεται το φαινόμενο του «παράδοξου άγχους» όπως λέγεται, δηλαδή μια πρόσκαιρη επιδείνωση των συμπτωμάτων. Το φαινόμενο αυτό υποχωρεί σχετικά σύντομα (μέσα σε μερικές ημέρες) και ο γιατρός σας μπορεί να σας δώσει οδηγίες για την ελαχιστοποίησή του (περισσότερο σταδιακή αύξηση της δόσης, πιθανώς βραχύχρονη λήψη κάποιου αγχολυτικού φαρμάκου). Όσον αφορά στην επιλογή του κατάλληλου φαρμάκου, ο γιατρός που σας παρακολουθεί είναι ο καταλληλότερος να αποφασίσει, καθώς γνωρίζει το ιστορικό σας, τον τρόπο που ανταποκριθήκατε στη θεραπεία την προηγούμενη φορά, τα συμπτώματα σας. Όσον αφορά την αποτελεσματικότητα εναλλακτικών θεραπειών αυτή δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη. Αποδεδειγμένη όμως αποτελεσματικότητα στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης και την πρόληψη των υποτροπών έχει η γνωσιακού τύπου ψυχοθεραπεία, μόνη της ή σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Μπορείτε να συζητήσετε με το γιατρό σας για τις δυνατότητες που υπάρχουν και να αναζητήσετε κάποιον γνωσιακό ψυχοθεραπευτή.

Με εκτίμηση

Μαργαρίτα Σεστρίνη

Ψυχίατρος